Galway Indoor Track & Field
Written by Michael Tobin   
Saturday, 08 January 2005

The 2005 athletics season got underway in Nenagh at the weekend with the Galway Indoor Track and Field Championships. Despite the poor weather conditions and hazardous roads, there was a strong turnout from Galway’s top athletes at these championships.

The National Indoor Arena played host to clubs from Athenry, Ballinasloe, Craughwell, Galway City Harriers, Loughrea, Portumna, Tuam and Galway’s newest club, Inis Mór. A sizeable contingent traveled from the Aran Islands in what was Inis Mór first competitive outing in an Athletics Ireland event. There is a strong tradition of running on the island, which provided many competitors and champions in Galway Community Games events over the years. The well-established local running club affiliated with Athletics Ireland for the first time in 2005, enabling their athletes to have more regular competition during the year. The Inis Mór athletes adapted very well to running on the tartan track for the first time and put in some fine performances.

The relays were the first events of the day for the many juvenile athletes who participated, with results as follows.

U11 Girls 4x100m:
1 Craughwell A (1:08.1) Rachel Mullins, Sinead Gaffney, Laura Porter, Siobhán Gardiner, Nicola Concannon;
2 GCH (1:10.2) Aislinn Newell, Roisín Ni Chonghaile, Emma Johnson, Aedin Hanahoe;
3 Craughwell B (1:16.1) Claire Ryder, Ella Bryan, Vivien Graziadei, Mairead McCan, Molly Bracken;
U11 Boys 4x100m:
1 Craughwell A (1:06.9) Peter Treacy, Jack Raftery, James Greaney, Brendan Gallagher, Conor O'Donoghue;
2 GCH (1:10.0) Eoin Lally, Gerry Cooney, Tomas Donovan, Cathal Evans;
3 Craughwell B (1:12.0) Pádraig Hannon, Conor Lally, Paul Fitzpatrick, Christopher O'Connor, Cillian McDaid;
U12 Girls 4x100m:
1 GCH (1:03.7) Ruth O'Sullivan, Nicola Conlon, Georgina Healy, Deirdre Lally;
2 Craughwell (1:07.3) Debbie Kenny, Orla McDaid, Katie O'Donoghue, Linda Porter, Niamh O'Halloran;
3 Athenry (1:10.2) Hannah Kindregan, Tara Murphy, Niamh Kindregan, Marie Touhy;
U12 Boys 4x100m:
1 GCH (1:01.4) Ronan Dobey, Ben Cooney, Colm Horgan, Colm O'Muircheartaigh;
2 Craughwell A (1:04.4) David Concannon, Pádraic Tobin, Jason Kennedy, Luke Cormican, Liam Dundon;
3 Craughwell B (1:08.5) Ross Haverty, Cillian Reidy, Shane Caulfield, Pádraic Flanagan, Pádraic Burke;
U13 Girls 4x100m:
1 GCH A (0:58.4) Dora Gorman, Aoife Cunningham, Amy Rohan, Alexis Giwa, Emma Carter;
2 Craughwell (1:02.1) Ashley McDonnell, Linda Porter, Sarah Helebert, Laura Mitchell, Lily Bracken;
3 GCH B (1:04.9) Orla Dilleen, Natalie Hehir, Sarah Johnson, Emma Carter;
U13 Boys 4x100m
1 Craughwell (1:01.0) Luca Graziadei, Niall Rooney, John Kerse, Mícheál Hannon, Shaun Gallagher;
2 Inis Mór (1:01.1) Conal Hernon, Caomhan Seoighe, Eoin Mullen, Cian Hernon;
3 GCH (1:01.9) Rory Coyle, Sean Moran, Eamon O'Donnell, John Evans;
U14 Girls 4x200m:
1 Craughwell (2:04.5) Sophie Ralston, Rachel Finnegan, Catriona Farrell, Rebecca Helebert, Kelly O'Donoghue;
2 Athenry (2:07.5) Rachel Shaw, Sineád Touhy, Sorcha Murphy, Ashling Killilea;
3 GCH (2:11.2) Aislinn Hanahoe, Lynsey Trainor, Rachel Allen, Lisa Geraghty; 
U14 Boys 4x200m:
1 GCH (1:58.7) Seamus O'Conghaile, Ronan Coyle, Daryl Horgan, Alan Campbell;
2 Athenry (2:00.6) Kevin Madden, Conor Kindregan, Conor Caulfield, Liam Finnerty;
3 Craughwell (2:14.0) Paul Concannon, Liam Clarke, Shane O'Halloran, Sean Moran, David Porter;
U15 Girls 4x200m:
1 Athenry (1:59.8) Rebecca Nolan, Aoife Touhy, Kateyln Duane, Rachel Shaw, Carol McCarthy;
2 GCH (2:06.0) Eimear Hanahoe, Carol O'Donnell, Aedin Esslemont, Irene Gorman;
3 Portumna (2:07.5) Julie Larkin, Shannen Larkin, Ann Marie Starr, Helen Quinn, Tanya Byrne;
U15 Boys 4x200m:
1 GCH (2:00.6) Sean Diskin, Michael Evans, Seamus O'Conghaile, Alan Campbell, David Gow;
U17 Girls 4x200m:
1 Athenry A (1:55.1) Elaine Touhy, Aoife Bannon, Colleen McInerney, Sarah Connolly;
2 Athenry B (1:56.5) Karen Hession, Claire Rockall, Rebecca Nolan, Katelyn Duane;
3 GCH (1:57.4) Aoife Carthy, Tara Gavin, Julie Ann Harrington, Sinead Diskin;
U17 Boys 4x200m
1 Portumna (2:02.0) Christopher Starr, Niall Quinn, Ciaran Treacy, Damien Larkin;
Junior/Senior Men 4x200m:
1 GCH (1:47.4) Daniel Moore, Liam Hanrahan, Shane Brennan, Matthew Faherty;
The relays were followed by individual events for juvenile, junior and senior athletes, with track events comprising sprints, hurdles and middle-distance and field events comprising long jump, high jump and shot putt. Results were as follows:

Junior/Senior Women:

60m – 1 Katie Lydon, GCH; 2 Ailbhe Darcy, Loughrea; 60mh - 1 Sarah Finnegan, Craughwell (10.8), 2 Mary Barrett, Loughrea (11.1); 200m – 1 Katie Lydon, GCH (26.3), 2 Ailbhe Darcy, Loughrea (26.7); 800m – 1 Michelle Sands, Athenry (2:30.5), 2 Sarah Finnegan, Craughwell (2:49.0); Long Jump - 1 Sarah Finnegan, Craughwell (3.60); High Jump - 1 Claire McNamara, Athenry (1.45), 2 Maryy Barrett, Loughrea (1.35); Shot Putt 1 Mary Barrett, Loughrea (9.37), 2 Jennifer Barrett, Loughrea (6.83);
Junior/Senior Men:
60m - 1 David Neary, Athenry (7.2), 2 Matthew Faherty, GCH (7.7), 3 Daniel Moore, GCH (7.9); 60mh - 1 David Neary, Athenry (9.4); 200m - 1 James Tully, Portumna (24.3), 2 Matthew Faherty, GCH (25.9), 3 Stephen Hession, Tuam (30.0); 800m - 1 Pat Sherry, GCH (2:18.6); 2 Martin Corcoran, Loughrea (2:21.8); 3 Seamus Gilhooley, Athenry (2:26.0); 3000m - 1 Pat Sherry, GCH; 2 Martin Corcoran, Loughrea; 3 Seamus Gilhooley, Athenry; Long Jump - 1 James Tully, Portumna (5.75); 2 Shane Brennan, GCH (5.05); 3 Matthew Faherty, GCH (4.51); Shot Putt 1 Brendan Monaghan, Tuam (9.14); 2 James Tully, Portumna (9.02); 3 Stephen Hession, Tuam (6.98);
U10 Girls:
60m – 1 Ella Bryan, Craughwell (10.1), 2 Niamh Cunningham, GCH (10.4), 3 Claire Ryder, Craughwell (10.6); 350m - 1Ella Bryan, Craughwell (1:13.0), 2 Niamh Cunningham, GCH (1:15.0), 2 Roisín Dobey, GCH (1:15.0);
U10 Boys:
60m - 1 Thomas Donovan, GCH (10.5), 2 Cathal Reidy, Craughwell (10.7), 3 Eoin Lally, GCH (10.8); 350m - 1 Thomas Donovan, GCH (1:14.6), 2 David Kerse, Craughwell (1:15.6), 3 Brian Tarpey, Craughwell (1:16.1);
U11 Girls:
60m 1 Michelle Mullins, Inis Mór (9.4), 2 Siobhán Gardiner, Craughwell (9.8), 3 Emma Johnson, GCH (10.0); 550m - 1 Orla Flaherty, Inis Mór (1:56.7), 2 Kate Burke, Ballinasloe (2:01.4), 3 Maria Touhy, Athenry (2:03.0);
U11 Boys:
60m - 1 Peter Treacy, Craughwell, 2 Jack Raftery, Craughwell, 3 Brendan Gallagher, Craughwell; 550m - 1 Seán Touhy, Portumna (1:58.1), 2 Pádraic Hannon, Craughwell (1:59.5), 3 Jack Raftery, Craughwell (1:59.9);
U12 Girls:
60m – 1 Georgina Healy, GCH (9.8), 2 Deirdre Lally, GCH (10.0), 3 Nicola Conlon, GCH (10.1); 600m – 1 Linda Porter, Craughwell (2:07.5), 2 Ruth O'Sullivan, GCH (2:11.8), 3 Nicola Conlon, GCH (2:12.5); Long Jump – 1 Deirdre Lally, GCH (3.30), 2 Linda Porter, Craughwell (2.90), 3 Natalie Hehir, GCH (2.80); High Jump - 1 Katie O'Donoghue, Craughwell (1.07);
U12 Boys:
60m - 1 Colm Horgan, GCH (9.1), 2 Jason Kennedy, Craughwell (9.3), 3 Ronan Dobey, GCH (9.4); 600m – 1 David Concannon, Craughwell (2:00.4), 2 Conal Hernon, Inis Mór (2:01.9), 3 Barry Joyce Inis Mór (2:02.2); Long Jump – 1 Colm O'Muircheartaigh, GCH (3.49), 2 Colm Horgan, GCH (3.36), 3 Cillian Reidy, Craughwell (3.32); High Jump - 1 Jason Kennedy, Craughwell (1.21), 2 Kevin Dooley, Tuam (1.09), 3 Pádraic Tobin, Craughwell (1.07);
U13 Girls:
60m - 1 Aoife Cunningham, GCH (8.8), 2 Alexis Giwa, GCH (9.1), 3 Amy Rohan, GCH (9.8); 60mh - 1 Amy Rohan, GCH; 600m - 1 Claire Burke, Ballinasloe (2:00.0), 2 Sarah Helebert, Craughwell (2:04.0), 3 Ashley McDonnell, Craughwell (2:04.3); Long Jump - 1 Sarah Helebert, Craughwell (4.20), 2 Dora Gorman, GCH (3.93), 3 Aoife Cunninghan, GCH (3.74); High Jump - 1 Alexis Giwa, GCH (1.29), 2 Sorcha Murphy, Athenry (1.27), 3 Ashley McDonnell, Craughwell (1.17); Shot Putt - 1 Shauna Monaghan, Tuam (7.06), 2 Melissa Barrett, Loughrea (6.45), 3 Heather Starr, Portumna (5.12);
U13 Boys:
60m - 1 Conal Quinn, Athenry (8.9), 2 Seán Moran, GCH (9.1), 3 Robert Lyons Portumna (9.3); 60mh - 1 Kieran Byrne, Portumna; 600m - 1 Micheál Hannon, Craughwell (1:56.8), 2 Conal Quinn, Athenry (1:59.9), 3 Caomhan Seoighe, Inis Mór (2:07.0); Long Jump - 1 Robert Lyons, Portumna (3.95), 2 Niall Rooney, Craughwell (3.83), 3 Sean Moran, GCH (3.82); High Jump - 1 Aidan Jennings, Craughwell (1.25), 2 Niall Rooney, Craughwell (1.21); Shot Putt - 1 Sean Hickey, Craughwell (4.41);
U14 Girls:
60m - 1 Cathriona Farrell, Craughwell (8.6), 2 Rachel Allen, GCH (9.2), 3 Lisa Geraghty, GCH (9.4); 60mh - 1 Rachel Shaw, Athenry, 2 Rachel Finnegan, Craughwell, 3 Kelly O'Donoghue, Craughwell; 800m - 1 Rachel Shaw, Athenry (2:36.2), 2 Rachel Finnegan, Craughwell (2:39.1), 3 Lynsey Trainor, GCH (2:50.7); Long Jump - 1 Cathriona Farrell, Craughwell (4.70), 2 Rachel Finnegan, Craughwell (4.00), 3 Rachel Allen, GCH (3.76); High Jump – 1 Cathriona Farrell, Craughwell (1.50), 2 Rebecca Helebert, Craughwell (1.30), 3 Sophie Ralston, Craughwell (1.10); Shot Putt - 1 Rebecca Helebert, Craughwell (6.21), 2 Kelly O'Donoghue, Craughwell (5.98), 3 Nicola Hession, Tuam (4.44);
U14 Boys:
60m - 1 Liam Finnerty, Athenry (8.6), 2 Ciaran O'Donnell, Inis Mór (8.9), 3 Seamus O'Conghaile, GCH (9.1); 800m - 1 Conor Caulfield, Athenry (2:40.7), 2 Paul Concannon, Craughwell (2:47.1), 3 Kevin Madden, Athenry (2:48.3); 60mh - 1 Conor Kindregan, Athenry (11.7), 2 Daryl Horgan, GCH (12.3), 3 Conor Caulfield, Athenry (12.5); Long Jump - 1 Alan Campbell, GCH (4.52), 2 Seamus O'Conghaile, GCH (4.42), 3 Liam Clarke, Craughwell (3.62); High Jump - 1 Seamus O'Conghaile, GCH (1.35), 2 Daryl Horgan, GCH (1.20), 3 Kevin Madden, Athenry ((1.20); Shot Putt - 1 David Porter, Craughwell (8.55), 2 Seán Hannon, Craughwell (8.50), 3 Conor Kindregan, Athenry (7.57);
U15 Girls:
60m - 1 Katelyn Duane, Athenry (8.5), 2 Rebecca Nolan, Athenry (8.7), 3 Aideen Esslemont, GCH8.9); 60mh - 1 Rebecca Nolan, Athenry (11.2), 1 Ann Marie Starr, Portumna (11.2); 800m - 1 Irene Gorman, GCH (2:42.2), 2 Aoife Tuohy, Athenry (2:42.6), 3 Julie Larkin, Portumna (2:44.7); Long Jump - 1 Leah Creaven, Craughwell (4.10), 2 Aedin Esslemont, GCH (3.95), 3 Carol O'Donnell, GCH (3.80); High Jump - 1 Jane Healy, Craughwell (1.20); Shot Putt - 1 Nicola Monaghan, Tuam (8.01), 2 Sacha Haverty, Craughwell (6.82), 3 Lisa Porter, Craughwell (6.58);
U15 Boys:
60m - 1 Darren Hession Tuam (8.2), 2 Jamie Corcoran, Tuam (8.5), 3 Colm Neary, Athenry (8.6); 60mh - 1 Emmet Fahy, Tuam (12.4); 800m - 1 Ciaran Treacy, Portumna (2:29.2), 2 Michael Evans, GCH (2:35.8), 3 Emmet Fahy, Tuam (2:40.5); Long Jump - 1 Jamie Corcoran, Tuam (3.97), 2 Michael Evans, GCH (3.87), 3 Ciaron Treacy, Portumna (3.48); High Jump - 1 Emmet Fahy, Tuam (1.25), 2 Darren Hession, Tuam (1.20); Shot Putt - 1 Darren Hession, Tuam (6.62);
U17 Girls:
60m - 1 Aoife Bannon, Athenry (8.4), 2 Sineád Diskin, GCH (8.6), 3 Sarah Walsh, GCH (8.8); 60mh - 1 Aoife Bannon, Athenry (10.32), 2 Jennifer O'Donnell, GCH (11.1), 3 Joyce Fahy, Tuam (11.8); 200m - 1 Sarah Connolly, Athenry (27.9), 2 Julie Ann Harrington, GCH (28.4), 3 Sinead Diskin, GCH (29.0); 800m - 1 Claire Rockall, Athenry (2:29.1), 2 Julie Ann Harrington, GCH (2:32.2), 3 Sarah Connolly, Athenry (2:37.1); Long Jump - 1 Claire Rockall, Athenry (4.65), 2 Aoife Bannon, Athenry (4.55), 3 Tara Gavin, GCH (4.40); High Jump - 1 Claire Rockall, Athenry (1.55), 2 Colleen McInerney, Athenry (1.50), 3 Joyce Fahy, Tuam (1.20);
U17 Boys:
60m 1 Robert McGrath, Craughwell (7.8); 2 Donal Hernon, Inis Mór (8.4); 3 Zennon Wong, Ballinasloe (9.0); 60mh 1 Christopher Starr, Portumna (11.6); 200m 1 Robert McGrath, Craughwell (26.0), 2 Shane Concannon, Craughwell (30.0); 800m - 1 Edmund Burke, Craughwell (2:17.9), 2 Ferdie Whelan, Loughrea (2:23.9), 3 Damien Larkin, Portumna (2:28.0); Long Jump - 1 Edmund Burke, Craughwell (4.67), 2 Christopher Starr, Portumna (4.06); High Jump – 1 Thomas Barrett, Loughrea (1.55); Shot Putt – 1 Thomas Barrett, Loughrea (8.76); 2 Niall Quinn,  Portumna (8.09)